Informacje o zakładzie

lasw3

Informacje o zakładzie

Badania prowadzone w Zakładzie Botaniki koncentrują się na poznaniu zarówno szeroko rozumianej biologii i ekologii roślin, jak też różnorodności gatunkowej. Jednym z najważniejszych wątków badawczych jest śledzenie długoterminowych zmian w rozmieszczeniu gatunków pod wpływem czynników globalnych – zmiany klimatyczne oraz lokalnych – zanik tradycyjnych sposobów gospodarowania, zmiana sposobu użytkowania gruntów, itp. Szczególne zainteresowanie skupia się na zbiorowiskach i gatunkach zagrożonych, wrażliwych na zmiany środowiskowe, zmniejszających zasięg swojego występowania. Opracowywane są kryteria oceny ich zagrożenia, a także metody i programy ochrony siedlisk i gatunków.

W jednostce prowadzone są badania taksonomiczne i ekologiczne bioty porostów (Pracownia Lichenologii), badania biologii i ekologii paprotników, jak również roślin nasiennych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych. Bardzo istotnym zagadnieniem jest określanie wpływu ekologicznych uwarunkowań na zróżnicowanie roślinności. Opracowywane są długoterminowe badania dynamiki zbiorowisk roślinnych na obszarach chronionych, w tym również tworzenie systemów stałych powierzchni badawczych. Prowadzone są także obserwacje zmian roślinności pod wpływem różnych sposobów użytkowania. Ważnym elementem działalności jest współpraca z międzynarodowymi konsorcjami naukowców badającymi globalne zmiany struktury i kompozycji gatunkowej zbiorowisk roślinnych, a także udział w tworzeniu i uzupełnianiu lokalnych i międzynarodowych baz danych rozmieszczenia gatunków i zbiorowisk roślinnych (Pracownia Ochrony Przyrody). Dzięki współpracy z jednostkami krajowymi i zagranicznymi prowadzone są badania filogeograficzne reliktów glacjalnych Sudetów, zróżnicowania genetycznego populacji, a także opracowywane metody ochrony ex situ i in situ. Ponadto w jednostce prowadzone są interdyscyplinarne badania skupione na poznaniu biologii, w tym systematyki i taksonomii oraz ekologii wybranych taksonów z rodziny storczykowatych a także biologii zapylania gatunków inwazyjnych lub potencjalnie inwazyjnych (Pracownia Taksonomii Roślin).

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER